
LÖST Outlook 2010 - Inget mail i Skickat-mappen - Dubbla kopior i Gmails Skickade mail-mappen
Startad av
jbo, i Epostprogram
-
Liknande Innehåll
-
Av PCsnubben
Har en PC med Office 2010 på som i Outlook visar alla mail som lästa direkt Outlook öppnas.
Oavsett om de är nyinkomna.
Var och hur kan man ändra inställningarna för detta ?
-
Av anmadan
Hej!
Idag har vi en whiteboard där alla på avdelningen skriver upp sina möten som info för alla andra. Jag har funderingar på att göra något elektroniskt istället eftersom alla använder outlook 2010 där de skriver in sina bokade möten. Visst kan man idag se vid sin egen dator hur folk är uppbokade, men tanken är att ha en större skärm där vi tidigare hade whiteboarden så att alla som går förbi enkelt ska kunna se hur folk är uppbokade.
Jag har kollat på Schemavy i outlooks kalender, men lyckas inte se hela veckan utan att man måste scrolla. Har ändå satt ner tidsskalan så långt det går (60 min). Finns det någon inställning man kan göra för att kunna se mån-fre utan att behöva scrolla? Nu ser man max måndag- onsdag vilket inte fungerar så bra.
Eller finns det någon annan programvara som kan synkas med outlook 2010 som ger en bättre överblick på hur personerna på avdelningen är uppbokade. Jag vill att man ska kunna använda den infon som de redan skrivit in i sina kalendrar, så man slipper dubbelarbete.
Vi använder Microsoft Office Professional Plus 2010, där det ingår access, excel, sharepoint workspace, onenote, outlook, powerpoint, publisher, word, infopath.
Tacksam för tips!
-
-
Senaste som Tittar
Inga registrerade medlemmar är inne på denna sida.
-
Senaste inlägg
-
-
Obesvarade ämnen
-
Nya ämnen
-
-
Aktuella jobb
- Systemutvecklare till RiksdagsförvaltningenStockholm (Län)
- ServiceNow Software EngineerStockholm (Län)
- Systemutvecklare till avdelningen It-utvecklingStockholm (Län)
- Identity & Access Management ArchitectStockholm (Län)
- Salesforce Technical ArchitectStockholm, Gothenburg or Malmo
- Systemutvecklare till Riksdagsförvaltningen