Just nu i M3-nätverket
Jump to content

Badtrans


Zebhurian

Recommended Posts

Jag fick ett mail med bifogade 2 filer. ZonAlarm (som jag kör)stoppade mailet i "karantän".

 

>>MS,2001/12/03,13:09:13 +1:00 GMT,Outlook Express,Renamed email attachment of type .scr to .zlq,N/A<<

 

Sedan så körde jag en virusscanning påsymantecs hemsida, vilket visade att jag var smittade Badtrans. Hämtade hem Fixbadtr.exe och körde den.

Det programmet kunde inte hitta något.

 

>>W32.Badtrans.B@mm has not been found on your computer.<<

 

Fick sedan ett mail från företaget som "skickat" det ursprungliga smittade mailet. De skrev att jag skulle leta efter en viss fil >>CP_25389.NLS<< Denna fil gick inte heller att hitta.

Kan man känna sig lugn nu eller...? Och utgå från att Zonealarm har "stoppat" badtranset eller...

Jag har aldrig öppnat de bifogade filerna och i förhandsvisningsfönstret är det tomt när man tittar på mailet.

Link to comment
Share on other sites

Du har förmodligen inte blivit smittad. Säger ett uppdaterat antivirusprogram att man inte är infekterad så bör man kunna lita på det.

 

Den infekterade bifogade filen kördes nog aldrig, så att masken kunde inte sprida sig vidare eller infektera ditt system.

 

Du bör dock installera Microsofts säkerhetsuppdatering för IFRAME (eller iaf se till att den är installerad)

 

www.microsoft.com/windows/ie/downloads/critical/q290108/default.asp

 

Ciao,

Anders

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...