-
Liknande Innehåll
-
Av sockerbit
Hej, jag har en ny ASUS laptop från ca ett år tillbaka. Den har krånglat förut men då har det fungerat att backa uppdateringen och så har den rullat på igen. Den här gången blev det ännu värre en sist. Jag vet inte riktigt vad som orsakade det här men jag laddade ned en fil för att installera min wacom tablet(på den officiella sidan) och startade om datorn. När jag sedan startade upp den kommer ca TIO STYCKEN ”Felaktig minnesavbildning” rutor upp, alla med Felstatus 0xc0000020. Många program som fungerat fint innan den simpla omstarten har alltså kraschat helt. Sökfältet fungerar inte överhuvudtaget, jag får inte upp någon kontrollpanel. Internetalternativen har försvunnit och när jag försöker få upp Windows inställningar så kraschar det inom få sekunder. Att återställa datorn till tidigare startpunkt fungerade INTE. Vad kan jag göra nu? Vad är problemet? Är det enda att göra att återställa datorn helt eller kan de finnas andra alternativ? HJÄLP!
-
Av tobson
Jag har skapat en grupp/team i teams med en kund. Som admin fick jag först gå in och godkänna att folk utifrån organisationen kan läggas in.
Sagt och gjort, nu kom kunden in i mitt nya Team som gäst, men kunden kan inte se detta i sin telefonapp eller dator, bara via webb.
Hur löser man detta?
-
Av tobson
Stort problem som jag ej löser, försökt söka runt men inget hjälper.
Oavsett om datorn är inkopplad eller ej så upprättas ej anslutning till servern, utan måste också startas om för att detta ska ske. (Tydligen fungerade detta bra sedan senaste windows-uppdateringen lades in, tror den heter
Datorn är en Surfacebook med senaste funktionsuppdateringar etc från windows update. (2004?)
Hit me! tips mottages !!
-
Av Ludjo
Hej!
Jag har en ny HP Elitebook och reagerade direkt på att ljusstyrkan på laptopens skärm är för dålig/svag. Jag kollar med FN-knapparna och i Windows (WIN 10 Business) att ljusstyrkan är maxad, men det räcker ändå inte på långa väger tycker jag!
Jag har försökt kolla alla energispar inställningar och dragit upp dem till "bästa prestanda".
Har kollat drivrutinen till grafikkortet (AMD Radeon Vega 8 Graphics?) och även inställningarna på grafikkortet.
Vad mer finns det att göra?
Jag är övertygad om att skärmen går att få ljusare rent hårdvarumässigt, men att någon inställning "stoppar"...
Tack på förhand!
-
Av Kalle Dator1
Hej !
Behöver lite hjälp och råd om ett underligt fel i mina webbsidor.
Jag håller på att fräscha upp subsidor med videoklipp, så att de ska kunna laddas hem ifall att det blir för hackigt att titta på dem direkt på sidan när man har en lite skraltig lina, och om man gärna vill ladda ned klippet för flera tittningar.
Samtidigt så passar jag på att rätta till skönhetsfel och irritationsmoment, och det är i det sammanhanget som jag hittar lite underliga felaktigheter.
Sitter vanligen och jobbar i en dator med Windows 7, men för att kolla så jämförde jag resultatet på en Windows 10 bestyckad dator, och där blev ett av videoklippen av ett helt annat format, trots att det är en likadan skärm med samma upplösning.
På Windows 10-skärmen blev en av visningarna uppspelade i en mycket liten spelare, medan andra klipp ser helt normala ut, och ändå är det ingenting i html-koden som skiljer dem åt, annat än små avvikelser i bredd och höjd på de ingående "<tables>" och "<td>", vilket inte borde förvandla spelarna till en bråkdel av sin riktiga storlek..
Jag är amatör på html-området men tar ändå risken att göra bort mig genom att tillställa hugade experter att kika på mina subsidor och försöka hitta någon lösning, kanske även lite bättre koder för att presentera video på sin hemsida.
Kan tänka mig att det finns andra smartare koder, men jag är inte så hemma på dem och tycker att det borde duga långt med html !
Hemsidans webb-adress för video-klipp är
http://karlerik39.no-ip.org/Videogalleri/Videogalleri.htm
Men det är på Sydafrika som jag har dagens problem.!
M v h
/Kalle
-
-
Senaste som Tittar
Inga registrerade medlemmar är inne på denna sida.
-
Senaste inlägg
-
-
Obesvarade ämnen
-
Nya ämnen
-
-
Aktuella jobb
- Laravel Fullstack Utvecklare Täby, Stockholm
- Medicinteknisk ingenjör/IT tekniker till Enheten Systemteknik på Karolinska UniversitetssjukhusetStockholm (Län)
- InformationssäkerhetsspecialistStockholm (Län)
- SupportteknikerStockholm (Län)
- IT-samordnare och förvaltareStockholm (Län)
- Laravel Fullstack Utvecklare