Logga in för att bevaka detta
Följare
0

Uppgradering av forumprogrammet på måndag
Startad av
Cecilia, i Diskutera Eforum
Rekommendera Poster

Detta ämne är nu stängt för ytterligare svar.
Logga in för att bevaka detta
Följare
0
-
Liknande Innehåll
-
Av Mathias G
Börjar bli dags att köpa ett uppgraderingspaket till datorn. Någon som har tips på en vettig konfiguration intel vs AMD.osv?.
-
Av Tomas E
Jag blir inte klok på notifikationsinställningarna. Om jag väljer det här...
och sen klickar på "Ändra hur notifikationen skickas, så hamnar jag här (nästa bild). Men det är ju notifikationsinställningarna för hela sajten, eller hur? Om jag dessutom vill ha ett e-postmeddelande så fort någon postat i tråden så finns inte den möjligheten, eller? Som det ser ut kan jag bara välja att få ett e-postmeddelande per dag eller ett per vecka, eller en direkt notifkation som jag ser när jag kommer hit i form av en siffra vid ringklockan, vilket i och för sig är bra, men är jag lika här så kan jag ju kolla själv. Samt att det som sagt inte framgår om denna inställning gäller hela sajten eller bara det enskilda ämnet.
Lägger till att det ju i stort sett är samma alternativ på båda ställena, dvs en notifkation när nytt innehåll postas samt de gruppvisa e-postmeddelandena antingen per dag eller per vecka.
-
Av felix
Hej!
Ville bara meddela att forumet nu är uppgraderat till den senaste versionen som inkluderade en del buggar och säkerhetsfixar.
Sajten verkar ha laddat långsamt under dagen men detta ser ut att vara löst nu efter uppgraderingen. Men hör gärna av er om ni märker att sajten fortfarande laddar långsamt.
/Felix
-
Av Monshi
Jag tycker att med den nya formatmallen som nu finns på Eforum är det betydligt svårare att se om man läst ett ämne eller ej. Helt enkelt att skillnaden mellan lästa och icke läst är sämre när länkarna är ljust blåa jämfört med svarta.
Nästan så jag funderar på om inte ett tampermonkey-script kan rätta till det..
Här jag mixtrat lite med färgerna
vad anser ni andra? Blått är bra eller byt till svart?
-
Av dick_a
Satan satan satan...
(Nu fattar ni läget :-)
Jag köpte i våras en sådan där pytteliten PC - Asus Vivostick 32 Gb med windows 10. Jag hade tänkt använda den till att visa tråkiga powerpoint med (istället för att släpa med stor bärbar pc) samt som "radio" och surfdator vid fikabordet. Den fungerar över förväntan till dessa saker, men den går inte att uppdatera för att det inte finns plats på C:
Jag köpte då ett USB-minne på 64 Gb och flyttade allt möjligt dit, rensade bort tidigare versioner av windows, återställningspunkter och tillfälliga filer. Jag har avinstallerat Chrome och en del meningslöst smått, men det hjälper väl bara tillfälligt tänker jag. Jag kan visserligen avinstallera officepaketet på 1,3 Gb också, men jag tvivlar på att det räcker mer än möjligen för en framtida uppgradering.
Vem ska man skylla på? Asus eller Microsoft?
...och en annan sak. När jag har rensat C: till den grad att windows anser att uppgraderingen kommer att få plats, då är ju fortfarande problemet att själva installationsfilerna inte får plats där samtidigt. Men "nemas problemas" - Det finns ju en D-disk här. Japp, och där laddas dessa filer snällt ner, men två gånger i rad så har nu uppgraderingen sedan ändå stannat på 47% och sagt...
Men USB-minnet sitter ju där!
Vad göra?
-
-
Senaste som Tittar
Inga registrerade medlemmar är inne på denna sida.
-
Senaste inlägg
-
-
Obesvarade ämnen
-
Nya ämnen
-
-
Aktuella jobb
- Systemutvecklare till RiksdagsförvaltningenStockholm (Län)
- Förvaltningsledare IT, PLM (Product Life Management)Stockholm (Län)
- It-säkerhetsspecialist till RiksdagsförvaltningenStockholm (Län)
- Arkivarie till InformationshanteringsenhetenStockholm eller Östersund
- IT-säkerhetsspecialist till Drift- och förvaltningsenhetenStockholm eller Östersund
- Systemutvecklare till Riksdagsförvaltningen