Logga in för att bevaka detta
Följare
0
Skapa OneDrive i Samsung SM-P900
Startad av
Rolf Tymark, i Surfplattor
-
Liknande Innehåll
-
Av Jepz
Funkar Onedrive bra som backup?
Kan man välja att ta backup på alla mappar i hela utforskaren med Onedrive (har win10) eller är det som dropbox att det bara gäller filerna som finns i just deras mapp?
Det synkas i realtid och de skriver: "Återställ hela din OneDrive till en tidigare tidpunkt inom de senaste 30 dagarna. Använd detta för att återställa från oavsiktlig massborttagning, skadade filer, utpressningstrojaner eller andra katastrofer."
Har kört Crashplan/Carbonite innan som backup men jag tror att Onedrive har blivit smartare nu än det kanske var tidigare.
Vad säger ni?
-
Av Mathias G
Har problem med OneDrive klienten till min Mac.
Filer som jag sparar, främst i Microsoft Office men även andra filer synkas inte.
Har två användarkonton på min Mac De filer jag lägger upp synkas inte. Dock verkar min frus OneDrive synka som den ska. Vi har även en PC i hushållet där hennes OneDrive konto är kopplat och de synkar den, de filer som hon skriver på Macen.
Filerna jag sparar verkar inte synkas. De sparas på Macen men synkas inte till övriga enheter.
Någon som vet vad detta kan bero på?
Tacksam för svar, då det är ganska irriterande.
/Mathias
-
Av TomTrix
Någon mer som har problem med Onedriva och att utforskaren "hänger sig" när man tex sparar filer från Outlook eller skapar en ny mapp?
Om jag tex vill spara filer drån ett mail och skapar en ny mapp "vitnar" Uttforkaren och "svarar inte" i någon eller några minuter och sedan verkställs sparningen eller den nya mappen. Någon som har samma problem eller vet hur man blir av med detta?
(Jag stänger av synkningen och det hjälper delvis)
-
Av nilsotto
Jag har ett stort antal filer i min Onedrive(Skydrive)-mapp som är märkta "endast online".
Klickar på "gör tillgänglig offline" på snabbmenyn, men inget händer. Processen bara står och tuggar.
Vad är fel och finns det nåt annat sätt att göra alla filerna i Onedrive-mappen tillgängliga offline samtidigt?
-
-
Senaste som Tittar
Inga registrerade medlemmar är inne på denna sida.
-
Senaste inlägg
-
-
Obesvarade ämnen
-
-
Nya ämnen
-
-
Aktuella jobb
- Cybersäkerhetsspecialist till E‑hälsomyndighetenStockholm (Län)
- Systemspecialist Agresso / Unit4 Business World till BravidaStockholm (Stad)
- Solution Architect/Pre-sales till Visolit, ÖrebroÖrebro (Stad)
- Systemutvecklare med GIS som ledstjärna hos VA SYDMalmö (Kommun), Skåne
- AFFÄRSOMRÅDESCHEF INOM IT- OCH INFORMATIONSSÄKERHETStockholm (Län)
- Cybersäkerhetsspecialist till E‑hälsomyndigheten