Just nu i M3-nätverket
Jump to content

Bestämma lagringsplats för mail i Windows Live Mail


pehrbau

Recommended Posts

Hej!

 

Har under många år använt Outlook Express som mailprogram. När jag gick över till windows 7 ultim 64-bit bytte jag till Windows Live Mail. Efter en tid upptäckte jag att jag inte kunde välja plats för lagring av mina mail utan de verkar hamna på C-disken. Ett stort problem om man behöver byta C-disk akut och därmed tappar i mitt fall 10-tusentals mail! Att behöva exportera mailen ofta verkar opraktiskt. Det måste väl gå att ställa in lagringplats även Live Mail?

 

Mvh / Pehr

Link to comment
Share on other sites

Det måste väl gå att ställa in lagringplats även Live Mail?

Inte utan registerhack, läs mer här:

http://www.datormagazin.se/artiklar/experten/20091110/lagring-av-e-post-i-live-mail/?page=1

 

Det finns andra och bättre mailprogram som t.ex Mozilla Thunderbird och som är gratis där det går att ändra lagringsplats av mail utan registerhack.

Om du har möjlighet att byta till IMAP-mail så behöver du inte bry dig om var mailen lagras eftersom mailen då lagras på internetleverantörens server och synkas med din dator när du öppnar mailen.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...