Just nu i M3-nätverket
Jump to content

Öppen port för hackers


jaana

Recommended Posts

Var och hur hittar jag möjlighetten att stänga av portar? Har en öppen port ICMP "ping" som tydligen kan släppa igenom hackers.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ICMP eller ping kan inte använads direkt för att få åtkomst till din dator. Istället skickar hackern data till porten och om han får svar så vet han att din dator accepterar inkommande data. Man kan även läsa av information om datorn, t.ex. operativsystem och mycket annant genom att lyssna på ICMP.

Sedan är det inte alltid möjligt att kunna stänga av så att ICMP inte svarar i routern. Kolla i manualen eller leta runt bland inställningarna så kanske du hittar något. Men man brukar kunna ställa in det i mjukvarubrandväggar. Om du inte redan har en så rekomenderar jag ZoneAlarm (http://www.zonelabs.com) där man kan stänga av ICMP-svar.

 

---------------------------------------

"Cheating is like masturbation. Feels good while you're doing it but once you're finished it only emphasizes how empty and shallow your life really is."

 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...