Just nu i M3-nätverket
Gå till innehåll
baloo84

klurig uppgift!

Rekommendera Poster

Eva ska handla för 50 kr från grill- & delikatess-avdelningen och ser annonsen nedan. Ekvationen 50 = 2× 12 + X × 9.90 uppkommer när Eva har bestämt sig för vad hon ska köpa.

 

a) Lös ekvationen 50 = 2× 12 + X × 9.90

 

B) Använd ekvationen i a) och beskriv Evas inköp.

 

c) Skriv ett uttryck som visar hur mycket pengar du ska ha tillbaka på en hundralapp om du köper 4 kycklingklubbor och 2,5 hekto gräddleverpastej

 

[bild bifogad 2007-10-13 12:05:41 av baloo84]

989277_thumb.jpg

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Kanske lättare att se om jag lägger till parenteser:

50 = (2 * 12) + (X * 9,90)

 

 

[inlägget ändrat 2007-10-13 16:00:46 av ]-[ildeQ]

[inlägget ändrat 2007-10-13 16:03:09 av ]-[ildeQ]

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Har du verkligen försökt att lösa det här själv? Du kan det egentligen. Försök en gång till innan du tjuvtittar. Om du ber om hjälp med saker du egentligen kan så kommer du aldrig att få tillräckligt bra självförtroende för att klara provet.

 

[log]2*12 är i rimlighetens namn 2 st kycklingklubbor (Det är det enda som kostar 12 kr. Du får anta att läraren använder de värden som står i urklippen, annars är problemet olösbart).

Om hon köper 2 klubbor för 24 kr så har hon kvar 50-24=26 kr. Tydligen köper hon skinka för de pengar som blir kvar. Då behöver du bara lista ut hur många hekto hon får för 26 kronor. Eftersom skinkan kostar 9,9 kr/hekto så betyder det att 26=9,9 *X . Om du tänker till så inser du snabbat att om du delar totalkostnaden med priset per enhet så får du antalet enheter (hg i det här fallet). Eller också ser du det som en ekvation. 26=9,9 *X. Då ser du att du kan dela båda sidorna med 9,9.

26=9,9 *X

26/9,9=(9,9*x)/9,9

2,6...=1*x

x=2,6...

 

Eller, hela vägen:

50 = (2 * 12) + (X * 9,90)

50 -(2 * 12)= (X * 9,90)

26=X * 9,90

26/9,90=X (där x=hekto skinka)

Blir drygt 2,6 hg

 

C är väl inte heller så svårt. Försök sätta ord på problemet så blir ekvationerna enklare att förstå. Du har 100 kr. Och du har 2 saker som kostar. Växeln blir = 100 kr - det som kostar:

4 kycklingklubbor = 4*12=

2,5 hekto gräddleverpastej=2,5*5,9=

 

Totalkostnad=4*12+2,5*5,9

x=100-Totalkostnad

x=100-(4*12+2,5*5,9)

Eller, om du tycker att det är enklare

x=100-(4*12)-(2,5*5,9)

 

där x natyrligtvis är växeln

[/log]

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett nytt konto på vårt forum. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Redan medlem? Logga in här.

Logga in nu



×
×
  • Skapa nytt...