Just nu i M3-nätverket
Jump to content

Kodgenerator för formulär i Visual Studio


Thomas E39

Recommended Posts

Hej.

 

jag skulle vilja bygga en enkel kodgenerator kör .net-klient, dvs ett program som lägger till kontroller till ett formulär i designläget, och ändrar egenskaper.

 

Ex. I stället för att öppna ett (tomt) formulär och manuelt lägga in textboxar, labelar etc, så vill jag låta en liten kodsnurra göra det.

 

 

 

.

 

Någon som vet hur man gör? Eller vet någon sida på nätet som beskriver detta?

 

Tanken är i förlängningen att detta ska byggas utifrån en innehållet i en databastabell, men steg ett är att lägga till en kontrol per automatik

 

Link to comment
Share on other sites

Att låta något lägga till kontroller i själva designläget vet jag inte om det är möjligt att åstadkomma, men däremot kan du ju lägga till kontrollerna i programkoden. Isåfall är det Visual Studio Extensibility du skall läsa in dig på. Här kan du utöka hela utvecklingsmiljön via de klasser som själva Studio ärver av (tro det eller ej, men VS är nästan precis som Smalltalk, dvs där även själva verktyget är en del av toppklassbiblioteket).

 

Namespace som du skall börja läsa in dig på är EnvDTE. Microsoft har bra tutorials för att komma igång med detta.

 

http://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/mgold/AddIns11292005015631AM/AddIns.aspx

http://msdn2.microsoft.com/EN-US/library/aa291098(VS.71).aspx

http://msdn2.microsoft.com/EN-US/library/5abkeks7(VS.71).aspx

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...