Just nu i M3-nätverket
Jump to content

windows kvar??


Ponbe

Recommended Posts

Jag har stött på ett märkligt problem. Det är nämligen så att när jag efter att ha formatterat hårddisken med windows xp på fortfarande har möjlighet att välja detta operativsystem när jag startar datorn. Eftersom detta nu inte finns går det inte så bra om jag väljer detta. Hur ska jag göra för att datorn ska förstå att detta alternativ inte finns??

 

Link to comment
Share on other sites

 

Har du någott annat os installrat nu som du kan köra?

 

Boot-menyn som du får upp är lagrad i Master Boot record (MBR) på din hårddisk, den töms inte om man gör en vanlig formatering på hårddisken.

Om din tanke var att rensa disken helt och installera om datorn så kan du köra kommandot fdisk /mbr på den formaterade disken.

 

Om du har ett annat os installerat som tex win2000, NT, XP så kan du högerklicka på Den här datorn och välja Egenskaper sedan fliken Avancerat och knappen Inställningar under rubriken Start och återställning, klicka sedan på knappen Redigera, då får du upp boot-menyn och kan ta-bort det felaktiga alternativet.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stefan Eklinder
Om din tanke var att rensa disken helt och installera om datorn så kan du köra kommandot fdisk /mbr på den formaterade disken.

 

FIXMBR under XP.

 

http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/bootcons_fixmbr.mspx

 

---

C:\Eforum\Stefan Eklinder>|

 

"Det finns två företeelser som är oändliga, universum och den mänskliga dumheten. Jag är dock inte säker på den förstnämnda."

 

- Albert Einstein

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...